Przejdź do treści

Menu główne:

Rock Noca

Ludzie i miejsca
Finał XII Festiwalu Rock Nocą za nami

XII Finał Międzynarodowego Festiwalu Rock Nocą w Zielonej Górze za nami. Podczas wieczornych koncertów na zielonogórskim deptaku zmierzyło się 8 najlepszych zespołów zakwalifikowanych w eliminacjach. Ale tylko jeden otrzymał nagrodę główną - 10 tys złotych - prawdopodobnie największą nagrodę finansową przyznawaną na polskich festiwalach rockowych.

Sobotni wieczór 11 czerwca 2011 wpisze się wielkimi literami w 12 letniej historii Festiwalu Rock Nocą. To za sprawą dużego sukcesu jakim był jego Finał. Przypomnijmy, że do tegorocznego finału zakwalifikowało się 8 kapel. Były to Maigra (Wrocław), Naczynia Połączone (Wrocław), Drunk'n'Rolled (Wolsztyn), Mamy Prąd (Zielona Góra), Manescape (Głogów), 13 W Samo Południe (Wrocław), Lear's Child (Niemcy) oraz Sciana (Białoruś).

Poziom prezentowanych zespołów był bardzo wysoki a i frekwencja podczas części konkursowej i koncertu gwiazdy - zespołu JELONEK - była jedną z największych w historii Rock Nocą. Strefa przeznaczona na widownię festiwalu zapełniła się po brzegi. W tym roku internauci mieli po raz pierwszy możliwość obejrzenia całego Festiwalu na żywo w internecie, a liczba odsłon przekroczyła 2800 wejść. W efekcie daje nam to największą w historii widownię, co zaliczyć można do wielkiego sukcesu Festiwalu. Część konkursowa trwała ok. 4 godzin, a podczas niej zobaczyliśmy rockowe kapele z Niemiec, Białorusi i Polski. Jury w składzie: Jacek Grodzki (Radio Zachód), Medeah (zespół Artrosis), Bruno Aleksander Kieć (Fundacja Kombinat Kultury), Marek Szlachcic (stowarzyszenie Rock In Berlin), Paweł Prokopiuk (Zespół Jakoś To Będzie), Igor Skrzyczewski (klub „4 Róże dla Lucienne”), Michał Cierniak (Radio Index), Zbigniew Kulczycki (Antykwariat Saski), Aleksandra Tylińska (Staroom management), Krzysztof Tośko (sklep muzyczny Pro-Rock) nagrodę główną (10 tyś zł) postanowiło przyznać białoruskiemu zespołowi Sciana, który zaprezentowała miks ostrych punkowo-hardcore'owych riffów z melodyjną grą na saksofonie. Dalej w werdykcie „rządzili” wrocławianie: Miejsce II zajęła grupa Maigra, a III - zespół 13 W Samo Południe. Wyróżniono także głogowski Manescape.

Na koniec finału na Starym Rynku, rockowymi iskrami sypnął ze skrzypiec Jelonek - gwiazda Festiwalu, tradycyjnie zorganizowanego przez Fundację Kombinat Kultury i zielonogórski klub "4 Róże dla Lucienne". Gwiazda wieczoru zaprezentowała miks ciężkiego metalu i muzyki klasycznej, który skutecznie porwał publiczność do wspaniałej zabawy na zielonogórskiej starówce. W setliście Jelonka znalazło się także miejsce na kilka metalowych szlagierów, jak np. "Breaking The Law" Judas Priest lub "Sad But True" Metalliki. Po występie Jelonka Bruno Aleksander Kieć z fundacji Kombinat Kultury zapowiedział już, że w przyszłym roku czeka nas XIII edycja Rock Nocą. Oby co najmniej tak udana jak tegoroczna. Duża to także zasługa miasta Zielona Góra i prezydenta Janusza Kubickiego, którzy wspomogli Festiwal finansowo i objęli nad nim patronat honorowy. Festiwal to także osoby, których nie widać na scenie, a bez nich by się praktycznie nie odbył. Mowa tu o wolontariuszach, akustykach, ekipie technicznej, służbach porządkowych, ochronie, ratownikach medycznych, pirotechnikach, konferansjerach i innych zapracowanych w tym czasie osobach - dziękujemy! Podczas Finału organizatorzy gościli reprezentantów scen eliminacyjnych w Niemczech i na Białorusi, a także partnerów z Irlandii, Czech i Słowacji, którzy przyglądali się organizacji i klimatowi Festiwalu. Skutkiem było podpisaniem wstępnych porozumień utworzenia kolejnych scen eliminacyjnych Festiwalu Rock Nocą poza granicami Polski.

Igor Skrzyczewski


Od redakcji:
Dla przypomnienia, w roku 2009. wystąpiły berlińskie zespoły Shirley Holmes i Dario, a Shirley Holmes zdobył pierwsze miejsce, niestety drugą cześć nagrody ufundowaną przez partnerski Parlament Studencki Uniwersytetu Zielonogórskiego  - Koncert na Bachanaliach 2010 za kwotę 3.000 zł - dla zespołu Shirley Holmes z Niemiec, studenccy parlamentarzysci nie zrealizowali!

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego