Przejdź do treści

Menu główne:

2016

Anno Domini

Msza św.  w intencji
śp. Konsula Marka Budka


Jak już informowaliśmy Parafian i Gości
Polskiej Misji Katolickiej,
17 grudnia 2015 r. po ciężkiej chorobie zmarł
w Berlinie w Godzinie Miłosierdzia
nieodżałowanej pamięci nasz polonijny Konsul,
śp. Marek Andrzej Budek.
Świętej pamięci Konsul Marek pozostanie
w naszych sercach, jako Świadek
wierny Bogu i Polsce w dyplomatycznej służbie.
Specjalna Msza św. popogrzebowa w intencji

śp. Konsula Marka Budka
dla Polonii berlińskiej, została odprawiona
w niedzielę 17 stycznia 2016 r. o godz. 18.00,

w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Berlinie .

Dyrygent o dyrygencie

(03.07.2016)
Niekiedy bywają chwile, które lubię uwieczniać obiektywem. Jedną z nich była rozmowa dwóch dyrygentów:
Karola Borsuka i Bogdana Boguszewskiego po zakończeniu Koncertu Muzyki Polskiej, który odbył się 29. czerwca 2016
w Französische Friedrichstadtkirche w Berlinie.

Wysyłając Karolowi Borsukowi zdjęcie, poprosiłem:

„ … Napisz proszę parę słów recenzji...
Dyrygent o swoim koledze dyrygencie i jego koncercie w Berlinie... Zdań kilka…”


W odpowiedzi Karol napisał:

„…
Z Bogdanem znamy się już od wielu lat. Poznaliśmy się w Szczecinie przy okazji jakiegoś koncertu w filharmonii lub na zamku. Bogdan jest przeuroczym człowiekiem, świetnym muzykiem i dyrygentem, którego zawsze bardzo wysoko ceniłem. Robiliśmy kilka rożnych projektów wspólnie, a także utrzymywaliśmy i nadal utrzymujemy prywatne kontakty. Bardzo ucieszyłem się z tego spotkania, pomimo, ze mogłem usłyszeć tylko cześć programu wykonywanego przez orkiestrę "Akademia". Żałuję, że  nie byłem na całości, niestety własna próba  mi w tym przeszkodziła. Przy okazji chciałbym wspomnieć, zmarłego przed kilku laty szczecińskiego kompozytora Marka Jasińskiego, który był z Bogdanem również zaprzyjaźniony, a którego utwory ja również wykonywałem. Mam jeszcze w moich zbiorach nuty Marka z pierwszym listem proponującym wykonanie Jego kompozycji. Niestety Marka już niema. Cieszę się na każde spotkanie z Bogdanem, jest on wyjątkowo serdecznym, miłym i przyjacielskim człowiekiem, z którym spędza się czas wielce sympatycznie.”

MS


Polska - Biało-czerwoni

(22.06.2016)
16. i 17. czerwca 2016 z okazji 25-lecia podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy gościł w Berlinie Prezydent RP  Andrzej Duda wraz z małżonką.  W pierwszym dniu w godzinach popołudniowych odbyła się ceremonia powitania z honorami wojskowymi w Pałacu Bellevue przez Prezydenta Niemiec Joachima Gauka i konferencja poświęcona  25. rocznicy podpisania Traktatu, w dniu następnym Prezydent spotkał się z kanclerz Angelą Merkel w Urzędzie Kanclerskim.  
Natomiast wieczorem pierwszego dnia, razem

z przedstawicielami organizacji polonijnych obejrzał mecz Mistrzostw Europy pomiędzy reprezentacjami Polski-Niemiec…
… Dzwonię do siostry z nowiną:  Mecz obejrzymy w Ambasadzie…  
   
z Prezydentem!
… Ooo?! Super! Ale chyba będzie trochę sztywno?
… No wiesz!  Z naszym Prezydentem!

Oczywiście, że nie było sztywno, było wesoło, głośno, entuzjastycznie, swobodnie, patriotycznie i demokratycznie.  Bez podziałów…
Były trąbki, było skandowanie. Prym wiodła duża grupa młodych panów z klubu piłkarskiego FC Polonia- Berlin ze ślicznymi Polkami, fankami futbolu. Wynik meczu typowano różnie, 2:0, 2:1, 1:0 dla Polski, ale po euforii, jaka wybuchła po końcowym gwizdku sędziego, sądzić można było, że wielu … obawiało się przegranej.
Jednak remis z mistrzem świata -  to nie byle co.
Pan Prezydent z małżonka przybył 5 minut przed rozpoczęciem meczu, więc nie było już czasu na specjalne przywitanie się z Polonią, ale za to po meczu był do dyspozycji zebranych i każdy miał do Prezydenta dostęp bez ograniczeń czasowych. Pani Prezydentowa promieniała swoim ciepłym uśmiechem jeszcze ładniejsza niż na zdjęciach.


Niezapomniany wieczór. Dziękujemy Parze Prezydenckiej, dziękujemy Ambasadorowi i pracownikom Konsulatu w Berlinie.
Oczywiście trzymamy kciuki za nasza drużynę.


… I do tego wszystkiego ugoszczono nas stekami, kiełbaskami, łososiem z grilla, były też sałatki, ciasta, piwo i wino.
D.K.


Pamiętajmy o tych, których już nie ma

(14.06.2016)
Krótko przed 6. rocznicą śmierci Wojtka spotkaliśmy się po raz drugi
z Red. Krzysztofem Nepelskim przy grobie Wojtka, płyta pamiątkowa leżała już na grobie, powspominaliśmy Wojtka po raz kolejny, zapaliliśmy znicze. Krzysztof po wspólnym obiedzie pojechał na koncert Paula McCartneya.

... a Wojtek pewno, tam... gdzieś... słucha koncertu Johna Lennona.

(09.11.2015)
Pamiętamy o Wojtku Mrozie w listopadowe dni.
Wraz z redakcją Radia RMF-fm z Krakowa zrobiliśmy akcję, by zmarły w 2010 roku berliński redaktor Wojtek Mróz miał nowy nagrobek.

Z pewnością zbiórka wśród kolegów nie pokryła kosztów, ale mamy trochę satysfakcji z red. Krzysztofem Nepelskim, że w kamieniu symbolizującym radiowy mikrofon, który wymyśliła żona Wojtka, jest również nasza pamięć o nim... Fanie Presleya i Rock'n'Rolla...


RockinBerlin


"Rozbitkowie" w Pradze
(16.05.2016)

Szanowni Państwo, przesyłam Wam - skrócony przegląd zdjęć i nagrań ze sztuki Mrożka "Rozbitkowie" w wykonaniu naszych kolegów. Kto był, temu się na pewno podobało, kto nie był - niech żałuje i poczeka na następne przedstawienie. Pozdrawiam serdecznie!

CZEŚĆ,
NIESTETY SKROCONA WERSJA,
MOŻE SIĘ WYDARZYĆ, ŻE WYSTAWIMY
W BERLINIE
- DLA WAS - FAJNYCH LUDZI, CAŁOŚĆ.

 KAZIK T.

Kazanie ks. Jacka Mędlara

(17.04.2016)
Obóz Narodowo-Radykalny z okazji obchodów 82-lecia powstania zamówił 16.04.2016 w katedrze białostockiej mszę, w trakcie której kazanie dla członków ONR wygłosił  ks. Jacek Mędlar.
Z
tradycyjnymi zielonymi sztandarami ONR-owcy wysłuchali  przemowy księdza, jak onegdaj w czasach Solidarności słuchano ks. Jerzego Popiełuszko, któremu ówczesny reżim usta zamknął rękami zbirów z UB… Czy ktoś dzisiaj będzie chciał uciszyć księdza?
O czym mówił ks. Jacek Mędlar? Obok wideo z kazaniem .

Rockin Berlin
Wochenende w Oranienburgu

(18.04.2016)
16-17.04.2016.
Oranje- Games z zawodami ciężkiej atletyki szkockiej, turniejami średniowiecznych rycerzy, paradą w strojach z epoki i tradycyjnymi szkockimi instrumentami. W przededniu odbyła się przed najstarszym barokowym pałacem Brandenburgii antyimigracyjna demonstracja, padło tam nowe niemieckie słowo "abmerkeln"... odmerkelować Niemcy...

Rockin Berlin
Teatralna Polonia...
"
MĘŻCZYZNA IDEALNY"

(12.03.2016)

Sławny showman telewizyjny, gwiazdor estrady, przeżywa kryzys osobowości i zgłasza się na kurację do kliniki leczenia męskich nerwic. Nie podejrzewa,

że to klinika, zupełnie niepodobna, do innych. Kieruje nią ekscentryczny profesor psychiatrii, stosujący metody bliższe raczej hippisom i playboy'om, niż instytutowi naukowemu. Jego najbliższa współpracowniczka natomiast, doktor psychiatrii i bio-genetyki, umysł wybitny i szalony, jest owładnięta ideą „wyprodukowania" mężczyzny idealnego, zdolnego przetrwać w epoce nadchodzącego matriarchatu. Pracuje nad tym w ukryciu i już udało się jej „wyhodować" pierwszy egzemplarz mężczyzny idealnego, niestety, z wieloma ukrytymi i jawnymi wadami. Zamierza go zatem udoskonalić. Opracowuje rewolucyjną metodę przeszczepiania osobowości. Ale kto będzie dawcą osobowości dla mężczyzny idealnego?
Wybór pada na telewizyjnego showmana, który nie zdaje sobie sprawy, że stał się obiektem eksperymentów, jakich dotąd, ludzkość nie znała. Profesor usiłuje powstrzymać szaleństwo uczonej koleżanki. Wie, że kształtowanie dowolnych ludzi, poprzez przeszczepianie osobowości - może być zagrożeniem dla całego świata, gdyby ta metoda dostała się w ręce szaleńców, polityków czy generałów. Zaczyna się walka, intrygi, komiczne zwroty akcji i zamiany ról -jest romans, spisek i seans seksterapeutyczny, jest terapia śmiechem i „rozbierany poker" jest czworo bohaterów, ale nikt, nie jest tym, za kogo się podaje. Wszyscy kogoś udają.
Czy profesor zatrzyma szalony eksperyment? Czy mężczyzna idealny rzeczywiście istnieje? Czy można przeszczepiać osobowość? Oto pytania, na które odpowiedzą znani aktorzy, w najzabawniejszej komedii o mężczyznach idealnych, o szalonej pani naukowiec i klinice psychiatrycznej, która, zaczyna coraz bardziej przypominać nasz świat...

(Info organizatora)

Lubię teatr... Lubię teatr jednego aktora.
(21.02.2016)

Nasza „importerka” polskiej sceny teatralnej
do Berlina  - Ewa Dmoch, przysłała maila z zaproszeniem na występ polskiego aktora Jacka Kawalca w monodramie „Ta cisza to ja”.

Któż nie zna sympatycznego polonisty i redaktora z Wilkowyj z serialu „Ranczo”?  Rola Tomasza Witebskiego uczyniła go znanym aktorem wśród Polonii. Takim dobrze ułożonym.

Natomiast na plakacie zachęcającym do przyjścia na spektakl w Berlinie, pan Jacek Kawalec przedstawiony był „ mocno wymięty”  z gitarą, flaszką i groźną miną.

To wstrząsające studium zagrane bardzo realistycznie ukazało wzloty i upadki aloholika, aktor w tym spektaklu pokazał twarz człowieka sponiewieranego nałogiem. Sztuka Jana Jakuba Należytego okazała się swoistym memento
i wyra
źnie poruszyła widzów.

Pzygwożdżonych problemami natury alkoholowej jakie znakomicie ukazał na scenie Jacek Kawalec, celem odreagowania pani Ewa Dmoch zaprasza na kolejny spektakl, którym będzie komedia „Mężczyzna idealny”.

RockinBerlin

Powitanie Premier R.P. Beaty Szydło w Berlinie
Powitanie Beaty Szydło - szpaler ludzi wzdłuż ulicy z biało-czerwonymi flagami, w Berlinie...:), gdzie kiedyś na pewnej bramie początkiem maja, wiele lat temu zatknięto też jedną na szczycie.. To bardzo optymistyczny widok, szczególnie w kontekście bieżących wydarzeń i nacisków na nasz rząd i kraj, przez Niemcy i ich polskich podżegaczy - godnych spadkobierców tradycji targowicy..

Der Empfang für Beata Szydlo - ein Spalier mit weiß-roten Fahnen entlang der Straße, in Berlin... wo einst auf einem anderen Tor Anfang Mai, vor vielen Jahren, auch eine solche Fahne gehisst wurde. Das Bild ist sehr ermutigend, besonders im Sinne der aktuellen Ereignisse und der Erpressungsversuche gegenüber unserem Land und seiner Regierung, verübt von den deutschen und polnischen Hetzer - den Targowica-Erben. (TOM)
Konferencja prasowa

Premier R.P. Beata Szydło w Humboldt Carre


(12.02.2016)
Zaproszona przez Fundację Körbera wystąpiła z przemówieniem odważnym, rzeczowym, godnym i odpowiedzialnym. Poruszyła wszystkie tematy ważne dla Polski, Niemiec. Podkreśliła wagę wspólnoty narodów i przypomniała: „Europa musi szanować indywidualne wybory państw. Nasze narody maja różne kultury, różne tradycje, różne zwyczaje, ale stworzyliśmy zjednoczoną Europę, bo wierzymy, że są cele wspólne: wolność, równość, szacunek do siebie”.

Nie pominęła krytycznej oceny polityki Niemiec dotyczącej uchodźców, akcentując że: Sytuacja w Niemczech wymknęła się spod kontroli”. Powiedziała to, co mówi większość obywateli niemieckich między sobą, wbrew opiniom mainstreamowych mediów. Przypomniała, że Polska udzieliła schronienia już prawie milionowi uchodźców
z Ukrainy. Stabilizacja w graniczącym z Polska państwie jest bardzo ważna.

Natomiast w temacie wewnętrznej sytuacji premier przypomniała:
"Po raz pierwszy od czasów wolnych wyborów w 1989 roku jedna partia polityczna uzyskała większość sejmową", i taka jest prawda. Polska jest i pozostanie państwem demokratycznym. Media za granica nieprawdziwie i niesprawiedliwie opisują i oceniają sytuacje wewnętrzną w Polsce. Premier podkreśliła:
„Poczucie solidarności i wolności narodów Europy wynika
z chrześcijańskich wartości”
.l pamiętajmy o tym.
Ave Poloniae!

Danuta Kwiecień

Premierminister der Republik Polen Beata Szydło

im Humboldt Carré

Auf Einladung der Körber-Stiftung ist sie mit einer mutigen, sachlichen, stolzen und verantwortungsvollen Redeaufgetreten. Sie hat alle für Polen und Deutschland wichtigen Themen angesprochen. Sie hat an die Bedeutung der Europäischen Gemeinschaft erinnert  und mahnte: "Europa muss die individuellen Entscheidungen der einzelnen Staaten respektieren. Unsere Völker gehören verschiedenen Kulturen an, haben verschiedene Traditionen, andere Sitten, wir haben aber ein vereinigtes Europa erschaffen, weil wir an die gemeinsamen Ziele glauben, wie die Freiheit, die Gleichheit und der gegenseitige Respekt."
Sie hat eine kritische Bewertung der deutschen Migrationspolitik nicht außer Acht gelassen: "Die Lage in Deutschland ist außer Kontrolle geraten."
Sie sagte das, was die Mehrheit der deutschen Staatsbürger denkt und nur untereinander laut zu sagen wagt, trotz dem enormen Druck der Mainstream-Medien. Sie hat daran erinnert, das Polen bereits eine Million Flüchtlinge aus der Ukraine aufgenommen hatte. Die Stabilisierung der Lage in diesem Nachbarstaat ist außerordentlich wichtig.

Was die innenpolitische Lage betrifft, so hat Frau Premierminister daran erinnert, dass "Zum ersten Mal seit den freien Wahlen 1989, eine einzige politische Partei hat die absolute Mehrheit im Parlament errungen". Das ist die Wahrheit. Polen ist und bleibt ein demokratischer Staat. Die ausländischen Medien verbreiten unwahre und falsche Darstellung der innenpolitischen Lage in Polen. Frau Szydlo betonte:
"Das solidarische und freiheitliche Bewusstsein der Völker Europas geht aus den christlichen Werten hervor."Vergessen wir das nicht.
Ave Poloniae!


http://www.koerber-stiftung.de/mediathek/player/ministerpraesidentin-beata-szydlo-haelt-rede-in-berlin.html

Hungarica & Grzegorz Kupczyk (Ceti)
Przybądź wolności / Jöjj el szabadság


(28.01.2016)
5.lutego 2016 w Budapeszcie grupa HUNGARICA świętować będzie swoje 10. lecie,
gościnnie wystąpi polski wokalista rockowy Grzegorz Kupczyk, który brał udział
w nagraniu polskojęzycznej płyty tego węgierskieg zespołu.
Obok prezentacja tego nagrania.
Wkrótce otrzymamy od zespołu winylową płytę i ...
przesłuchamy ją w ramach klubu "Muzyczna chwila z winyla".

RockinBerlin


Muzyczna chwila z winyla

(13.11.2016)
12.02.2016 odbyło się XXV już spotkanie klubowiczów After Time In the Gallery. Tym razem była to „Muzyczna chwila z winyla” podczas której wysłuchaliśmy dwóch pięknych głosów z  trzech płyt długogrających z obszaru muzyki poważnej:

Bogny Sokorskiej - Słowika Warszawy - Zapomnianego głosu stulecia.
…Piękna kobieta o ujmującym sposobie bycia i niezwykłym, wręcz fenomenalnym głosie – mówili o niej znawcy opery. Choć melomani wciąż zachwycają się głosem Bogny Sokorskiej, mało kto dziś pamięta sylwetkę tej słynnej niegdyś polskiej śpiewaczki.
Jana Kiepury  - Chłopaka z Sosnowca, który podbił cały świat.

...Cieszył się prawdopodobnie największą międzynarodową sławą i popularnością spośród polskich śpiewaków okresu międzywojennego, odnosząc sukcesy na scenach czołowych teatrów świata, jak również w salach koncertowych i na ekranie kinowym.

RockinBerlin


Prezent na dziesięciolecie www.rockinberlin.pl

(30.01.2016)
Pod koniec stycznia minęło 10 lat istnienia naszej strony, miłym akcentem było przekazanie przez berlińską artystkę-malarkę Elżbietę Woźniewską (art-ela.com) portretu Czesława Niemena do naszej kolekcji, obraz ten (olej o wymiarach 90x70) mieliśmy przyjemność zaprezentować
30. stycznia kilkuset osobowej polonijnej publiczności podczas Koncertu Noworocznego.
Pozostał on na scenie przez cały czas koncertu zaproszonego zespołu TRUBADURZY, nie wszyscy wiedzą o tym, że śpiewajęcy w zespole Piotr Ku
źniak nagrał za zgodą Niemena w roku 2005 płytę z jego złotymi przebojami w swoich aranżacjach.
Mimo, że nie zaśpiewano żadnej z piosenek Niemena, jego duchowo-wizualna obecność
obok Piotra Ku
źniaka dodawała scenie magii tamtych 60. i 70. lat.

W kolekcji znajdują się już:
Jimi Hendrix - Stefana Dybowskiego,
Whitney Houston i Błękitna nostalgia Seweryna - Edmunda Gunscha,
Krzysztof Klenczon - Damiana Gierlacha

RockinBerlinKalendarz wydarzeń oraz logotyp 25-lecia Traktatu

14.01.2016 (Warszawa)
„Stosunki polsko-niemieckie są skarbem, który należy pielęgnować” – powiedział Ambasador Republiki Federalnej Niemiec Rolf Nikel podczas oficjalnej prezentacji kalendarza i jubileuszu 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w siedzibie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

17 czerwca 2016 r. roku mija 25. rocznica podpisania Traktatu, stanowiącego kamień milowy w stosunkach polsko-niemieckich. Traktat tworzył ramy dla pojednania i partnerskiego kształtowania stosunków dwustronnych na płaszczyźnie politycznej, ale również dla różnych form współpracy społeczeństwa obywatelskiego, których korzenie sięgały daleko wstecz, jeszcze okresu sprzed transformacji ustrojowej, i które dopiero wtedy mogły nabrać prawdziwego rozpędu. Dzięki Traktatowi ludzie zaczęli zwracać się ku sobie, budować zaufanie i zawierać przyjaźnie. Jego jubileusz stanowi powód do świętowania – w równej mierze dla elit politycznych jak i dla obu społeczeństw.

W rocznicę podpisania Traktatu wiodącą rolę w koordynacji projektów jubileuszowych przejmuje Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, która przyznawać będzie środki na wspólną realizację wydarzeń jubileuszowych przez instytucje społeczeństwa obywatelskiego. Powstanie samej Fundacji, która również obchodzi jubileusz 25-lecia, jest konsekwencją postanowień traktatowych. Obchody jubileuszu Fundacji odbędą się na jesieni 2016 r.

W prezentacji kalendarza jubileuszowego oraz logotypu 25-lecia Traktatu udział wzięli: Cezary Król, Koordynator ds. obchodów 25 rocznicy Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy oraz Paweł Gronow, Naczelnik Wydziału Krajów Niemieckojęzycznych w DPE MSZ, Joachim Bleicker, Pełnomocnik ds. Kontaktów z Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej oraz Rolf Nikel, Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, a także prof. dr. hab. Krzysztof Miszczak oraz Cornelius Ochmann, dyrektorzy Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Jubileuszowa strona dostępna jest pod adresem www.25de.pl (wersja polska) oraz www.25pl.de (wersja niemiecka).

Logotyp dla projektów odbywających się w roku jubileuszowym można pobrać na stronach obu Ministerstw Spraw Zagranicznych oraz dla projektów wspieranych przez FWPN w Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej: strona@fwpn.org.pl

Polsko-niemieckie projekty z okazji jubileuszu 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy mogą uzyskać dofinansowanie do kwoty 25.000,- PLN / 6.250,- EUR. Dofinansowanie może stanowić do 80% całkowitych kosztów projektu. Preferowane będą projekty instytucji społeczeństwa obywatelskiego (typu „grassroots"). Jednym z elementów projektu powinno być zwrócenie uwagi opinii publicznej na jubileusz 25-lecia współpracy. Linia projektowa 25 x 25 jest finansowana ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec. Więcej informacji: www.25pl.de oraz www.fwpn.org.pl

David-Bowie-Straße w Berlinie

(14.01.2016)
Przy ulicy Hauptstraße 155 w latach 1976-1978 mieszkał David Bowie, nagrywał w nieistniejącym już dzisiaj studio Hansa. Tu powstały albumy „Berlińskiej Trylogii”: Low, Heroes i Lodger.

Trzy dni po śmierci Bowiego, jego fani umieścili obok budynku, w którym mieszkał szyld z nazwą ulicy... David-Bowie-Straße. Niemieckie prawo zezwala na nadanie nazwy ulicy osób dopiero po pięciu latach od ich śmierci.
Czy wierność fanów przetrwa ten okres czasu?
... Obok moja krótka impresja filmowa opatrzona fragmentem nagrania
Space Oddity , załączyłem również tłumaczanie zaczerpnięte ze strony tekstowo.pl

"Tu major Tom do kontroli lotu.
Przechodzę przez drzwi  
I dryfuję w najbardziej osobliwy sposób
Gwiazdy wyglądają dziś zupełnie inaczej...


Teraz
Siedzę w mojej blaszanej puszce
Daleko ponad Światem
Planeta Ziemia jest niebieska
I nic więcej, nie mogę zrobić...

Chociaż przemierzyłem sto tysięcy mil
Czuję się niezwykle spokojny
I myślę, że mój statek kosmiczny wie, którą drogą lecieć
Powiedz mojej żonie, że bardzo ją kocham
Ona wie
."Kościół a polityka

(10.01.2016)

W niedzielę 10.01.2016  godz. 13:30
w
Domu Parafialnym
im „Św. Jana Pawła II”
przy Bazylice Polskiej Misji Katolickiej
w
Berlinie miał miejsce wykład
„Kosciół a polityka”,
który wygłosił ks. Stanisław Szestowicki.
https://www.youtube.com/watch?v=sa9Wr31fAPU


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego