Nowosci - www.rockinberlin.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

Nowosci

Informator

Pomóż nam zebrać 1.500.000 podpisów

Opublikowane: 9 Kwiecień 2013

Monsanto vs. Matka Ziemia
Choć trudno w to uwierzyć to Monsanto & Co. znowu rusza do ataku. Te głodne zysku koncerny zdołały 'przejąć' coś co w rzeczywistości należy do nas wszystkich -- naszą żywność! Usiłują opatentować nasze warzywa i owoce - ogórki, brokuły, melony - zmuszając farmerów do uiszczania dodatkowych opłat i grożąc karami jeśli tego nie uczynią.

Możemy ich jeszcze powstrzymać przed wykupieniem naszej Matki Ziemi. Firmy pokroju Monsanto wynajdują luki w europejskim prawie, dzięki którym ich działania uchodzą im na sucho. Musimy więc pozamykać je teraz wszystkie bardzo szczelnie, zanim ten proceder przeistoczy się w globalny precedens. By tego dokonać wspólnie przekonajmy Niemcy, Francję i Holandię -- gdzie opozycja rośnie już w siłę -- by władze tych krajów zagłosowały przeciw planom Monsanto. Społeczność Avaaz już wcześniej przekonywała rządy do zmiany zdania, i tym razem możemy tego wspólnie dokonać.

Wielu farmerów i polityków sprzeciwiło się już nowym propozycjom -- teraz musimy wesprzeć ich postulaty by wspólnie upewnić się, że Monsanto będzie się trzymać z daleka od naszego pożywienia.

Podpisz teraz i pomóż zebrać wielkie poparcie.

http://www.avaaz.org/pl/monsanto_vs_mother_earth_loc/?bJpcRab&v=23958

 

Zentrum für Polenstudien: Fördervertrag wird unterzeichnet
Jena (18.03.13)

An der Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg und der Friedrich-Schiller-Universität Jena entsteht das Aleksander-Brückner-Zentrum für Polenstudien. Die Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit wird die Einrichtung des gemeinsamen Forschungszentrums finanziell fördern, das die wissenschaftliche Beschäftigung in Deutschland mit unserem östlichen Nachbarland Polen wesentlich bereichern wird.
Über die wissenschaftliche Ausrichtung des Zentrums und die Kooperation der Universitäten Halle-Wittenberg und Jena wollen wir die Medien im Rahmen der Unterzeichnung des Fördervertrages informieren.


Die Vertragsunterzeichnung findet statt
am Montag, dem 25. März 2013 um 13.00 Uhr
im Senatssaal des Uni-Hauptgebäudes (Fürstengraben 1, 07743 Jena).


Neben den Rektoren der Universitäten Halle-Wittenberg und Jena, Prof. Dr. Udo Sträter und Prof. Dr. Klaus Dicke, wird Małgorzata Ławrowska, geschäfts-führendes Vorstandsmitglied der Stiftung für deutsch-polnische Zusammen-arbeit, den Fördervertrag unterzeichnen. Außerdem nehmen an der Presse-konferenz teil: Prof. Dr. Michael G. Müller (Professur für Osteuropäische Ge-schichte, Uni Halle), Prof. Dr. Joachim von Puttkamer (Lehrstuhl für Osteuro-päische Geschichte und Direktor des Imre-Kertesz-Kollegs, Uni Jena) und Prof. Dr. Włodzimierz Borodziej (Direktor des Imre-Kertesz-Kollegs, Uni Jena).

List Polonii knadyjskiej do Sejmu, Senatu oraz Prezydenta RP o uznanie praw wolnych mediów.

Toronto, 8 stycznia 2013 r.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Skwer Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 9
01-763 Warszawa

Przewodniczący Rady
P. Jan Aleksander Dworak

Szanowny Panie Przewodniczący,

Kongres Polonii Kanadyjskiej reprezentujący Polonię Kanadyjską zwrócił  się do Pana Przewodniczącego listem z dnia 27 lutego 2012r. w sprawie  decyzji KRRiT o nieprzyznaniu fundacji Lux Veritatis dla TV Trwam,  koncesji na multipleksie cyfrowym. Jak dotąd nie otrzymaliśmy od Pana  żadnej odpowiedzi na nasz list.Sprawa koncesji dla Telewizji Trwam  została podniesiona ponownie przez szeroką reprezentację środowiska  polonijnego podczas ostatniego 42 Walnego Zjazdu KPK. Zjazd, wyrażając  wolę wszystkich organizacji polonijnych, mocą uchwały zjazdowej  zobowiązał Zarząd Główny do ponownej, zdecydowanej interwencji w tej  sprawie. Oto treść uchwały Walnego Zjazdu KPK:

Wyrażamy zaniepokojenie przedłużającym się procesem przyznania TV Trwam miejsca na platformie cyfrowej. Uważamy za niedopuszczalne, przeprowadzenie w Sejmie i Senacie RP zmiany w ustawach podnoszących wysokość opłat do pułapu, który praktycznie  eliminuje mniejszych i niekomercyjnych nadawców.
Po raz kolejny, zwracamy się do Sejmu, Senatu oraz Prezydenta RP o  uznanie praw wolnych mediów, zgodnie z konstytucją RP i wolą milionów  rodaków.  

Powtarzając argumentację z naszego poprzedniego listu uważamy, że  decyzja wykluczająca TV Trwam narusza zasady pluralizmu medialnego i  obowiązującego w RP prawa. Katolicy w Polsce mają konstytucyjnie  zagwarantowane prawo do własnych, katolickich mediów w imię zasady  równości wobec prawa i sprawiedliwości społecznej. Negatywna decyzja  KRRiT zasadom tym zaprzecza i jest przez Polonię w Kanadzie postrzegana, jako ukryta forma eliminowania katolickich mediów.

Pragniemy również podkreślić, że TV Trwam ma ogromną rzeszę zwolenników i odbiorców poza granicami Polski, w tym w Kanadzie.

Zarząd Główny Kongresu Polonii Kanadyjskiej, zobowiązany przez naczelną  władzę Kongresu, jaką jest zgodnie z naszym Statutem Walny Zjazd  delegatów zwraca się ponownie z apelem do KRRiT o zmianę tej krzywdzącej  środowisko katolików decyzji. Przekazujemy również wyrazy polonijnej  solidarności z apelami Rady Konferencji Episkopatu Polski,  Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, środowisk katolickich oraz  ogromnej rzeszy Polaków.

Z poważaniem,
Teresa Berezowski
Prezes ZG KPK

Do wiadomości:
Kancelaria Prezydenta RP
Marszalek Sejmu
Marszalek Senatu  p.Bogdan Borusewicz
Ambasada RP w Kanadzie-J.E. Zenon Kosiniak-Kamysz
TV Trwam

Ambasada RP w Kanadzie-J.E. Zenon Kosiniak-Kamysz
TV Trwam


SDP - Apel ws. Niesiołowskiego

pon., 21/05/2012 - 16:40 — bt

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz przedstawiciele oddziałów regionalnych  SDP wyrażają oburzenie  agresywnym  zachowaniem  posła PO Stefana Niesiołowskiego wobec dziennikarki i dokumentalistki red. Ewy  Stankiewicz, jakie miało miejsce na terenie Sejmu w dniu 11 maja 2012 r.

Było to ewidentne złamanie zasad  regulujących relacje polityk – dziennikarz w każdym demokratycznym państwie. Z ubolewaniem przyjmujemy fakt , iż mimo iż od tego wydarzenia minął ponad tydzień, Stefan Niesiołowski nie tylko nie przeprosił red. Stankiewicz, ale także obraził w swoich wypowiedziach kolejnych dziennikarzy krytycznych wobec władzy.

Oczekujemy od Marszałka Sejmu wyciągnięcia konsekwencji dyscyplinarnych  wobec posła Niesiołowskiego oraz apelujemy do kolegów dziennikarzy, by nie traktowali Stefana Niesiołowskiego  jako równorzędnego uczestnika debaty publicznej, dopóki  nie przeprosi za swoje zachowanie i nie wycofa się ze swoich słów.  

Kazimierz Dolny, 19 maja 2012 r.



Narodziny Wolności

W piątek 27 kwietnia TVP Polonia wyemituje film dokumentalny „Narodziny Wolności”. Obraz Jerzego Jernasa przedstawia powstawanie wolnych mediów w wolnej Polsce na przykładzie poznańskiej TV – ES. Zaskakujące jest to, że nikt wcześniej nie podjął się próby zdokumentowania tego niełatwego procesu społecznego.

Komisja Likwidacyjna koncernu medialnego będącego w dyspozycji PZPR RSW – Prasa, Książka, Ruch dość łatwo sprywatyzowała istniejącą prasę. A pojawianie się nowych tytułów nie wymagało niczego innego, jak tylko chęci i odrobiny kapitału. Z radiem i telewizją sprawa była o wiele bardziej skomplikowana. Tutaj nikt nie kwapił się do sprywatyzowania państwowego monopolu. Powstanie nowych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych wymagało posiadania wolnej częstotliwości w eterze. A tych nadal strzegła Państwowa Agencja Radiowa będąca agendą, już nowego Ministerstwa Łączności. Mimo tego, na fali rodzącej się demokracji, powstawały liczne „pirackie” rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne – głównie lokalne. Dopiero wtedy politycy zaczęli myśleć o stworzeniu jakiś rozwiązań prawnych.

Obecnie po 20. latach zatoczyliśmy koło i wróciliśmy do tego samego punktu wyjścia. Krajowa Rada Radia i Telewizji ponownie rozdaje reglamentowane koncesje na nadawanie programów telewizyjnych. Tym razem ma wielokrotnie większe możliwości, niż na początku przemian demokratycznych. Dysponuje bowiem cyfrowymi multipleksami umożliwiającymi emisję kilkudziesięciu programów telewizyjnych. Wydaje się, że kolejni urzędnicy odpowiedzialni za ład w eterze ponownie zapomnieli o istocie społeczeństwa demokratycznego – czyli o wolnych mediach. Nikomu nie przyszło nawet do głowy, aby dać szansę regionalnym stacjom telewizyjnym. Stacjom najdoskonalej wypełniającym ważną misję społeczną. Za to koncesje otrzymali nadawcy tak egzotycznych kanałów, jak TV 6, Polo TV, czy ATM Rozrywka. Wystarczy spojrzeć na ich zawartość, aby sparafrazować słowa wypowiedziane przez Nikodema Dyzmę: „ A na cholerę nam taka telewizja”                                                                                                     
                                                                                                                                                    Jerzy Jernas

„Narodziny Wolności” – film o początkach wolnych mediów w wolnej Polsce.
Piątek 27 kwietnia g. 14.20. TVP Polonia


Jaszczury rozdane

W Poznaniu zakończył się III Festiwal Niezależnej Twórczości Filmowej „Wyścig Jaszczurów”. W konkursie zaprezentowano 16 filmów zrealizowanych przez twórców, którzy ukończyli co najmniej 50 lat. Główną nagrodę „Złotego Jaszczura” otrzymał „Sen o czerwonym dywanie” w reżyserii Janusza Kłosińskiego.

 Podczas Festiwalu „Wyścig Jaszczurów” poznańska publiczność obejrzała 16 filmów autorstwa dojrzałych twórców Filmowych. To właśnie publiczność przyznała główną nagrodę „Złotego Jaszczura” filmowi „Sen o czerwonym dywanie” w reżyserii Janusza Kłosińskiego. Autorem jedynego filmu fabularnego zaprezentowanego podczas festiwalu jest aktor naturszczyk, znany z roli Józia Śpiewaka w „Rejsie” Marka Piwowskiego. Publiczność festiwalowa wyróżniła także obraz „Wielka Woda” w reżyserii najstarszego uczestnika festiwalu 78 letniego Bohdana Kezika oraz film „Historia pewnego obrazu” autorstwa Rosjanina Alexandra Zimina. Ten sam reżyser otrzymał nagrodę widzów Telewizji Swarzędz, na antenie której również prezentowane były filmy konkursowe. Natomiast jury studenckie  za najciekawszy film uznało „Gęsi Pana Rysia” w reżyserii Tadeusza Litowczenki przyznając mu „Studenckiego Jaszczura”.

Honorowy patronat nad festiwalem objęła prof. Irena Lipowicz - Rzecznik Praw Obywatelskich. Organizatorem imprezy jest Polskie To­warzystwo Artystów, Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK. Festiwal współfinansowany jest przez Samorządy Miasta Poznania i Województwa Wielkopolskiego.
                                                                                                                                                                                                                                                           Jerzy Jernas


Janusz Kłosiński w filmie SEN O CZERWONYM DYWANIE
Z prawej - Janusz Kłosiński

16.06.2011 inauguracja kanału tematycznego TVP Parlament

W  czwartek  16  czerwca  br.  o  godzinie 14.00 w Sali Kolumnowej Sejmu RP
odbędzie  się  uroczysta  inauguracja internetowego kanału tematycznego TVP
PARLAMENT. Podstawę zawartości kanału stanowić będą transmisje z nadawanych
na  żywo  posiedzeń  Sejmu  i  Senatu  Rzeczypospolitej  Polskiej,  komisji
sejmowych  oraz obrad Parlamentu Europejskiego.  Ponadto od 1 lipca 2011 r.
zawartość  kanału  poszerzana  zostanie  o  bieżące  relacje  z  wydarzeń i
uroczystości    towarzyszących   polskiej   Prezydencji   w   Radzie   Unii
Europejskiej.

                                 PROGRAM

godz. 14.00 oficjalne rozpoczęcie i przywitanie gości – Piotr Kraśko
godz. 14.05 prezentacja funkcjonalności nowego kanału TVP PARLAMENT
godz. 14.10 wystąpienia zaproszonych gości, w tym:
           · Wicemarszałek Sejmu RP Ewy Kierzkowskiej
godz. 14.20 podpisanie umowy o współpracy z EUROPARL TV
           · Wystąpienie  Dyrektor  Generalnej  Parlamentu Europejskiego
              Juane Lahousse
           · Wystąpienie Prezesa TVP Juliusza Brauna
godz. 14.40 rozmowy kuluarowe


                  TVP PARLAMENT – nowy kanał tematyczny

Pierwszy  internetowy  kanał  tematyczny telewizji publicznej TVP Parlament
zostanie     uruchomiony     pod     adresem     www.tvpparlament.pl    już
16  czerwca  2011  r.  Będzie on w całości transmitował przebieg plenarnych
posiedzeń    Sejmu    i   Senatu   Rzeczypospolitej   Polskiej,   sejmowych
i  senackich komisji oraz przebieg posiedzeń Parlamentu Europejskiego. Nowy
kanał  tematyczny daje widzom możliwość wyboru interesującej ich transmisji
z  obrad  plenarnych,  posiedzeń komisji lub innych wydarzeń odbywających w
tym  samym  czasie.  TVP  Parlament  może  równocześnie  prowadzić nawet 25
relacji  wideo  z różnych sal polskiego Parlamentu i 3 relacje z Parlamentu
Europejskiego.   Oferta  programowa  kanału  obejmie m. in.: obrady Sejmu i
Senatu  RP,  prace  parlamentarnych  komisji  śledczych,  wybranych komisji
sejmowych,   konferencje   prasowe   Marszałka   Sejmu,  Marszałka  Senatu,
Prezydenta   i  Premiera  oraz  relacje  z  wydarzeń  związanych  z  polską
Prezydencją w Radzie UE.



 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego